Szkolenia BHP online. Dlaczego nie!!!

Opublikowano: 17 września 2017

Przyzwyczailiśmy się, że szkolenia bhp odbywają się w sali szkoleniowej. Czy właśnie tak muszą one wyglądać? Czy nie można ich poprowadzić online?

Czasem dla pracodawcy szczególnie, gdy jego pracownicy rozproszeni są po całym kraju lub pracują zdalnie w ramach tzw. Home Office, wygodniej a przede wszystkim taniej jest, gdy szkolenie takie odbywa się za pośrednictwem Internetu.

Czy przepisy tego zabraniają?

Otóż NIE!!!

Zagadnienie szkoleń uregulowane zostało Rozporządzeniem MGiP z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2004, nr 180, poz. 1860 ze zm). Zwraca się w nim uwagę na rodzaj i formę szkolenia, tematykę oraz czas jego trwania. Zapisy dot. rodzaju, tematyki i czasu trwania szkolenia nie budzą wątpliwości. Zastanówmy się jednak co to jest forma szkolenia i jakie formy się dopuszcza.

W rozporządzeniu wyróżniono 4 formy szkolenia:

  • instruktaż,
  • seminarium,
  • kurs,
  • samokształcenie kierowane.

Ustawodawca podał definicje poszczególnych form. I tak:

„Instruktaż – to forma szkolenia o czasie trwania nie krótszym niż 2 godz. lekcyjne, umożliwiającym uzyskanie, aktualizowanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności dot. wykonywania pracy i zachowania się w zakładzie pracy w sposób zgodny z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.”

Seminarium to forma szkolenia o czasie trwania min. 5 godz., a kurs powinien trwać min. 15 godz. (szczegółowe def. w rozporządzeniu). W zasadzie jedynym parametrem różniącym poszczególne formy szkolenia jest czas jego trwania. Zatem forma szkolenia nie jest ograniczeniem dla sposobu jego przeprowadzania.

W związku z tym nie ma znaczenia czy szkolenie jest przeprowadzane w sali szkoleniowej przez wykładowcę czy poprowadzone online (webinar, skype itp.). Istotny jest czas jego trwania.

Nieco inaczej uregulowana jest kwestia samokształcenia kierowanego.

– Zgodnie z definicją przez samokształcenie kierowane należy rozumieć „formę szkolenia umożliwiającą uzyskanie, aktualizowanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności (…) na podstawie materiałów przekazanych przez organizatora szkolenia, w szczególności przy zastosowaniu poczty, Internetu oraz przy jednoczesnym zapewnieniu konsultacji z osobami spełniającymi wymagania dla wykładowców”.

Ustawodawca wyraźnie wskazał na jakich stanowiskach pracy dopuszcza się tę formę szkolenia. Można ją zastosować tylko dla szkoleń okresowych i dla stanowisk nierobotniczych.

Tej formy szkolenia nie można zastosować do szkoleń wstępnych.

Szkolenie w formie popularnego e-learningu spełnia definicję samokształcenia kierowanego, pod warunkiem, że organizator szkolenia w tym okresie zapewnia nam konsultacje ze specjalistami ds. bhp.

Wybór formy szkolenia narzucają nam przepisy, ale nie narzucają sposobu jego przeprowadzania.

Zachęcamy do korzystania ze szkoleń online.

Dla pracodawcy są to wymierne korzyści:

  • koniec z delegacjami,
  • efektywne wykorzystanie czasu pracy pracownika poprzez ograniczenie szkolenia do wymaganego minimum (eliminacja dojazdu na szkolenia).

Pracownik również na tym korzysta. Nikt go nie rozprasza, większy jest jego poziom skupienia, czyli więcej informacji wynosi dla siebie.